A kinyerhető teljesítményt több tényező is befolyásolja a megvilágítás intenzitásától, a fény beesési szögén át a napelemre csatolt terhelésig. A fény intenzitását nem vagy csak kevéssé tudjuk befolyásolni, míg a másik két paraméter a megfelelő megoldások alkalmazásával kézben tartható (lásd napkövető rendszerek).

napelem tesz

Felépítését tekintve a rendszer lehet fix vagy napkövető jellegű. Az ára és a kisebb karbantartási igény miatt lakossági rendszerek esetén inkább az előbbi elterjedt – de utóbbinak is vannak megkérdőjelezhetetlen előnyei.

Viszonyításképpen: hazai éghajlati viszonyok mellett egy jól kialakított napkövető rendszerrel akár 30-40%-kal nagyobb teljesítmény is elérhető. (A költségek ésszerű keretek között tartása miatt lakossági felhasználása nem javasolt.)

A fixen beépített napelem megfelelő tájolás és tiszta idő esetén (déli/dél-nyugati irány, 35 fokos dőlésszög) a délelőtti óráktól egész estig képes áramot előállítani. Természetesen reggel és este már csak kisebb teljesítményre képes a rendszer, köszönhetően az alacsonyabb beesési szögnek. Ahhoz, hogy egész nap az időjárás által megengedett maximális teljesítménnyel tudjuk gyűjteni a napenergiát, a nappal folyamán vízszintesen forgatnunk, függőlegesen döntenünk kell a napelemet, törekedve arra, hogy a napsugarak beesési szöge a lehető legkevésbé térjen el a merőlegestől.  Ehhez plusz elektronikai és mechanikus elemek felhasználása szükséges, illetve a telepítési hely megválasztására is nagyobb gondot kell fordítani, továbbá karbantartási költségekre is számítani kell. Ellenben fix beépítésnél elegendő a (tervezéskor már jól betájolt) ház tetőszerkezetét felhasználni a tartóelemek rögzítéséhez.

NAPELEM KALKULÁTOR

Számítsa ki pár kattintással az Ön napelemes rendszerének árát!

Számítás most

Értékesítés és információ

Érdekli termékünk, vagy szolgáltatásunk? Vegye fel a kapcsolatot kollégánkkal, aki szakmai tanácsokon túl a megfelelő termék kiválasztásában is segítségére lesz